Ekonomi

Ramaphosa anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor

Başkan Ramaphosa, görevdeyken özel bir çiftlik işlettiği, bu çiftliğin 2020’deki soygununu kolluk kuvvetlerine bildirmediği, soygunda çalınan paranın kaynağının bilinmediği ve emanet ettiği gerekçesiyle anayasayı ihlal etmekle suçlanıyor. Çiftliğin savunmasına başkanlık savunması.

Devlet televizyonu SABC’nin bildirdiğine göre, ANC Ulusal Yürütme Komitesi Başkan Ramaphosa’nın anayasayı ihlal ettiği yönündeki suçlamaları görüşmek üzere toplanacak.

Ramaphosa tezleri reddediyor

Güney Afrika’nın en zengin isimlerinden biri olarak kabul edilen Ramaphosa, kendisine yöneltilen suçlamaları reddediyor.

Başkan, bu çiftlik soygunu sırasında Afrika Birliği toplantısı için Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’da bulunduğunu, soygundan bir kazanç elde etmediğini, Cumhurbaşkanlığı muhafızlarının hukuka aykırı olarak konuşlandırılmadığını iddia ediyor.

Ancak Ramaphosa bugün basına yaptığı açıklamada, anayasayı ihlal suçlamalarıyla ilgili nihai kararın ANC’nin Ulusal Yürütme Komitesi tarafından alınacağını ve kendisinin de bu toplantıya katılacağını duyurdu.

Muhalefet cephesinde Ramaphosa’nın istifası için çağrılar artıyor.

çiftlik soygunu

2020’de bir grup soyguncu, Ramaphosa ile bağlantılı olan Limpopo eyaletindeki bir bufalo çiftliğinden 500.000 ila 4 milyon dolar arasında para çalarak ortadan kayboldu.

Bu soygunun hükümlere aykırı olarak kolluk kuvvetlerine bildirilmediği ve çiftliği korumak için Cumhurbaşkanlığı korucularının görevlendirildiği iddia edildi.

Çiftlikten çalınan paranın miktarı ve kaynağı hiçbir zaman resmi olarak açıklanmadı. Bu durum çalınan paraların kayıtsız olduğu tezlerini de beraberinde getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu