Ekonomi

Bursa Yenişehir tarımına alternatif ürün arayışları

Gürhan ADANA/Yenişehir Memleket (BURSA İGFA)
Yüksek ziraî potansiyeliyle dikkat çeken Yenişehir’de alternatif ürün arayışları da sürüyor. Son yıllarda özellikle sulu tarım yapılmayan kıraç arazileri değerlendirmek için çeşitli girişimler yapılıyor.

Geçen yıl safran bitkisinin deneme ekiminden başarılı sonuçlar alan Yenişehir Hatunişi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi bu kez aronya yetiştiriciliği için kolları sıvadı. Kooperatif Başkanı Tuğba Tarım, ilçenin Papatya Köyü’nde aronya bitkisi yetiştirmeye başladıklarını belirtti. Tarım, 150 dönümlük toprakta dikimi gerçekleştirilen aronyaların gelişiminin epeyce hoş olduğunu söyledi.

Aronyanın ek besin olarak kullanılan ve gençlik iksiri olarak bilinen bir bitki olduğunu söz eden Tarım, sağlıklı besin tüketiminde mineral ve vitamin desteği olarak da kullanıldığına işaret etti.

Suyunun içilerek tüketildiğini, reçeli ve kurusunun da hazırlandığını anlatan Tarım, kooperatif ortaklarıyla başlattıkları bu teşebbüsten de safran bitkisinde olduğu üzere epey uygun randıman almayı umut ettiklerini kaydetti. Tarım aronyanın epey talep gördüğünü ve pazarının hareketli olduğunu kelamlarına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu